Ktoré knihy sa oplatí prečítať?

IMG_8529

 Časy povinného čítania mám už síce za sebou ale vždy sa rada ku knihám vraciam. Aj keď sa musím priznať, nečítam tak veľa ako by som chcela a už večer sa mi zatvárajú oči, takže na čítane už nie je energia. Najlepšie je čítať na dovolenke, kedy neriešime každodenné povinnosti iba oddychujeme. Neviem či ste postrehli ale marec je mesiac knihy a tak by som sa rada podelila s mojími najobľúbenejšími knihami, ktoré som prečítala. Bude to asi taká zmes žánrov (aj keď ja som taká romantická dušička :-D ) ale veď poďme na to!

Aké sú moje najobľúbenejšie knihy?

Photo Natália Jakubcova

IMG_8572

IMG_8537

Marcel Vanek – Milarepa

Páni toto je kniha s veľkým K. Je to jedna z tých kníh, ktorá vás úplne chytí za sdrce a zaujíma vás každý jeden príbeh hlavného hrdinu- Milarepy. Tento muž bol tibetský básnik a jogín, ktorý v skutočnosti je aj budhizmom rešpektovaný. Je to príbeh o ňom, ako sa dostal k budhizmu, duchovnej ceste a aké prekážky musel pritom zdolať. Všetko je písané hovorovo, vtipne a v jednotlivých príbehoch sa nachádzame ponaučenie a pohľad na jednoduché ľudské ego. Aj keď si myslím, že táto kniha nesadne každému a buď ju “milujete alebo nenávidíte”  pre mňa, je to highlight mojej knižnice. Rada by som si ju znova prečítala, len keby nemala 800 strán :-D

IMG_8470

Cestopisy od Ivana Bulíka

Áno, toto množné číslo zaváňa tým, že máme doma od neho niekoľko kníh. Ak sa nad tým zamyslím, tak snáď všetky ktoré vydal. Jeho cestopisy sú reálne, napínavé a jeho dobrodružstvá by ste chceli zažiť. Prežívate s ním od balenia, cez cestovanie, dohadovanie sa s miestnymi až po príchod domov všetko a hneď po prečítaní knihy ste naladení na cestovanie. Predtým, než sme my išli do Indie, sme prečítali niekoľko cestopisov a samozrejme aj ten jeho, pozreli dokumenty a aspoň trochu sme sa poučili z chýb, ktoré boli opisované v knihách. Keďže cestovanie je podľa mňa najlepšie strávený čas a utratené peniažky vďaka knihám ako sú tie jeho, živím v sebe stále cestovateľského ducha a chuť spoznávať.

IMG_8576

Marcel Vanek – Civilizace naší Zěme

Teraz momentálne túto knihu čítam a odporúčam všetkými desiatimi. Opisuje lesk a biedu civilizácií, ich vznik a pád. Kniha má veľmi poučný charakter, a perfektne sedí na dobu, v ktorej momentálne žijeme. V knihe sú rôzne životné príbehy z rôznych období, a tie sedia aj do reality dnešných dní. Nechcem viac prezrádzať, lebo naozaj, kniha stojí za prečítanie.

Aké su vaše najobľúbenejšie knihy?

IMG_8572

Comments

comments